Frenštát pod Radhoštěm - K návratu do minulého století, do období komunismu, přirovnávají lidé z Frenštátska, ekologové i moravskoslezští politici nově aktualizovanou energetickou koncepci, se kterou minulý týden přišlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ta místní obyvatele především šokovala tím, že se v ní počítá s prolomením ekologických těžebních limitů i s obnovením těžby uhlí v Beskydech.
„Ministr průmyslu Vladimír Tošovský natvrdo říká, že chce prolomit těžební limity v severních Čechách, začít s těžbou uhlí v Beskydech a zároveň chce zachovat trvale přebytkovou energetickou bilanci české energetiky. Jinými slovy: vyženeme z domova tisíce lidí v Horním Jiřetíně a Černicích i na Frenštátsku a poškodíme Beskydy, abychom mohli dál ve velkém vyvážet elektřinu,“ uvedl Jan Rovenský z ekologické organizace Greenpeace.
Starostové vyrazili do Prahy bojovat za Beskydy Za záchranu Beskyd bojují dnes v Praze starostové obcí z Frenštátska a Novojičínska i zástupci sdružení Naše Beskydy a další lidé. Jednak chtějí vyjádřit svůj názor k nové energetické koncepci, ale také řeší novelu horního zákona, která už byla šestkrát vyřazena z jednání.
„V minulé energetické koncepci z roku 2004 se o Frenštátu vůbec nemluví a nyní se zde s těžbou uhlí opět počítá. Stát vlastně rozhodnutí o těžbe nechává na těžařích, ať si dohodnou, co je potřeba. Přece Chráněná krajinná oblast Beskydy má pro stát daleko větší hodnotu než uhlí,“ míní trojanovický starosta Jiří Novotný. Podle ekologů a jejich průzkumů odmítá prolomení těžebních limitů v Česku zhruba 72 procent lidí.
Obyvatelé těžbu uhlí nechtějí
ZPRÁVY Z MĚST KRAJE Nový Jičín, Příbor, Kopřivnice, Frenštát, Fulnek a okolí
Frenštát pod Radhoštěm - Nechceme žít v problémovém regionu, který by zde vznikl v okamžiku obnovení těžby černého uhlí v Beskydech, říkají zdejší obyvatelé a poukazují na těžbou zasažené Karvinsko či severní Čechy, připomínají také chráněnou krajinnou oblast, jíž Beskydy jsou.
„Bylo by to zde velice podobné, jako v severních Čechách či na Karvinku. Lidé by ztratili pracovní příležitosti, ve velkém by se vystěhovávali a naopak přistěhovali by se jen lidé z oblasti hornictví za svou příležitostí. Vznikl by zde problémový region, do kterého by stát musel desítky let dávat peníze, aby ho dal znovu do pořádku, něco by se ale obnovit už určitě nedalo,“ konstatoval starosta Trojanovic Jan Novotný.
Ministerstvo průmyslu a obchodu minulý týden zveřejnilo aktualizovanou energetickou koncepci, ve které se nově počítá i s těžbou uhlí v Beskydech. Proti novince se zvedla vlna protestu.
„Nová koncepce plní zbožné přání těžařům. Rádi by stihli vytěžit uhlí, než se na světě objeví nové metody výroby tepelné energie. Ve staré koncepci se o Frenštátsku vůbec nemluvilo, s uhlím z Beskyd se nepočítalo. Je to taková komunistická koncepce, krok o dvacet třicet let zpátky, přesně tak to chtěli Rusi ještě před sametovou revolucí: otevřít důl, vydolovat a zničit Beskydy,“ konstatoval předseda sdružení Naše Beskydy Stanislav Uruba.
Podle ministerstva průmyslu je však aktualizovaná energetická koncepce výrazným krokem vpřed ve všech oblastech, které starostové z Novojičínska a další její odpůrci uvádějí. „Koncepce má za cíl také výrazně posílit energetickou bezpečnost České republiky. Všechny tyto cíle jsou atributy moderní, nízkoemisní a bezpečné energetiky, kterou chceme v následujících 40 letech pomoci budovat.
Co se týká dolu Frenštát, tak o jeho otevření by bylo možné uvažovat po roce 2020. Koncepce žádný přesný termín pro zahájení těžby v Beskydech neobsahuje. Platí to, že o dalším postupu musí především rozhodnout těžební společnosti,“ informoval mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.
Podle odborníků však nová koncepce nepočítá s dostatečným snížením exhalací skleníkových plynů. Česká republika by měla omezit emise minimálně o osmdesát procent do roku 2050, ale současná koncepce počítá jen s třiceti procenty. Vladislav Sobol, mluvčí společnosti OKD, která je vlastníkem frenštátského dolu, uvedl, že v současnosti nepadlo žádné rozhodnutí týkající se těžby ve Frenštátě.
„OKD udržuje důl v konzervačním režimu, ochranu ložiska pod Frenštátem pro jeho případné využití v budoucnu nám ukládá zákon,“ sdělil Vladislav Sobol a dodal, že v případě jakékoliv změny stanoviska by nešlo jen o rozhodnutí soukromé firmy.
„Strategii veškerých aktivit bychom museli konzultovat nejen se státem, ale také s místními radnicemi, obyvateli a s uznávanými experty,“ upřesnil mluvčí OKD s tím, že nové znění energetické koncepce z minulého týdne je důkazem, že se stát svým národním bohatstvím v podobě nerostných surovin odpovědně zabývá.
V aktualizované koncepci se v rámci Moravskoslezského kraje počítá v budoucnu také s vybudováním jaderné elektrárny v Blahutovicích u Jeseníku nad Odrou.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko
Z tisku: Mladá fronta DNES 20.10.2009 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Moravskoslezský
DENISA TELAŘÍKOVÁ AOPK ČR