KOSTEL SV. BARTOLOMĚJE VE FRÝDLANTĚ N. O.

Negarantovaná informace
Adresa:Hlavní, 739 11 Frýdlant nad Ostravicí
Telefon:+420 558 677 657 (farnost)
GPS:49°35'35,930"N, 18°21'31,350"E
Odpovědná osoba:Římskokatolická farnost Frýdlant nad Ostravicí
Pro detail klikni (ortofotomapa)

Fotografie (8)[Skrýt náhledy]
KOSTEL SV. BARTOLOMĚJE VE FRÝDLANTĚ N. O. 
(klikni pro zvětšení)Litinový kříž před kostelem, z roku 1832 
(klikni pro zvětšení)socha sv. Floriána 
(klikni pro zvětšení)Hlavní vchod 
(klikni pro zvětšení)
Pamětní deska u hlavního vchodu 
(klikni pro zvětšení)Plastika na vnější zdi presbytáře 
(klikni pro zvětšení)Kříž za presbytářem 
(klikni pro zvětšení)KOSTEL SV. BARTOLOMĚJE VE FRÝDLANTĚ N. O. 
(klikni pro zvětšení)

Kostel sv. Bartoloměje byl postaven mezi léty 1672-1690 a nahradil starší dřevěný kostelík sv. Matouše (Matěje) stojící pravděpodobně v místech dnešní kapličky na Kamenci. V první polovině 18. století byl rozšířen o boční lodě a presbytář do dnešní podoby. V průběhu doby pak procházel různými menšími či většími úpravami. K nejvýznamnějším patří opravy po velkých požárech města v letech 1886 a 1890. Z té doby také pochází nová podoba jehlanové střechy věže, před tím barokního cibulovitého tvaru. Na stěně kostela je náhrobek nájemců hutí Homoláčových, poblíž je litinový kříž ze zdejší slévárny a socha sv. Floriána.

Od 3. 5. 1958 je kostel nemovitou kulturní památkou.

KOSTELNÍ ZVONY

Čtyři kostelní zvony se poprvé rozezvučely v pátek 13. srpna 2010 ve 20 hodin, kdy ten den byly slavnostně zavěšeny ve věži. Zvony posvětil biskup ostravsko-opavské diecéze monsignor František Lobkowicz. Všechny čtyři zvony byly odlity ve zvonařské dílně Tomášková-Dytrychová v Brodku u Přerova. Jsou vyrobeny ze speciální slitiny určené k výrobě zvonů, takzvané zvonoviny. Všechny tyto zvony darovali pro město Frýdlant nad Ostravicí sponzoři.
Největší ze čtveřice je zvon Nejsvětější Trojice, který má průměr 1040 milimetrů, váží 850 kilogramů a vydává tón Fis 1.
Druhý největší je zvon panny Marie Karmelské, který má průměr jeden metr, váží 620 kilogramů a vyladěn je do tónu Gis 1.
Podle velikosti následuje zvon svatý Antonín s průměrem 890 milimetrů, který váží 362 kilogramů a zvoní v tónu H 1.
Žádným drobečkem ale není ani nejmenší z této čtveřice, zvon svatý Bartoloměj, o průměru 770 milimetrů, váze 282 kilogramů, který vydává tón Cis 2.

Původní frýdlantské zvony, kterými byli svatý Cyril, Bartoloměj, Josef, Pavel a Marie za války zkonfiskovali a odvezli do Německa nacisté. Podle pamětníků prý sice tyto zvony nakonec přetaveny na zbraně nebyly, nicméně po válce, když do Frýdlantu přišla výzva, aby si je zástupci města vyzvedli v Hamburku, nikdo pro ně nezajel. Prý snad proto, že v té době se už dostávali ke slovu komunisté, pro které zvony rozhodně prioritou nebyly.

„V devětašedesátém roce se pak podařilo nechat alespoň odlít nové ocelové zvony v Třineckých železárnách. Jejich zvuk byl ale horší, než kdyby se mlátilo kladivem do kolejnice a když se rozezněly, všichni psi štěkali,“ zavtipkoval pamětník Petr Babinec z Frýdlantu nad Ostravicí. „Tyto zvony se nakonec nedaly používat, protože zvonice byla ve špatném stavu a zvony ji rozkmitávaly a narušovaly její statiku,“ vysvětlil frýdlantský farář otec Petr Hrubiš. Před instalací nových zvonů proto z frýdlantské věže zvonily jen „elektronické zvony“, tedy nahrávka pouštěná z reproduktorů.

SLUŽBY

  • Přístupnost je v době bohoslužeb, které se konají pravidelně (víkendy i přes týden).
  • Přístup je téměř bezbariérový, do kostela jsou 2 vchody, s pomocí lze překonat.

DOSTUPNOST

Kostel se nachází na Hlavní ulici a u náměstí, nedaloko centra Frýdlantu n.O.

  • Vlakem: 700 od stanice Frýdlant n. O.
  • Autobusem: 700 od autobusového nádraží, 60 m od kostela je zastávka U padlých hrdinů
  • Pěšky: přes náměstí vede značená stezka
  • Na kole: k dispozici je u kostela stojan
  • Autem: parkování na náměstí za kostelem nebo u obchodního domu OMMA naproti kostela

ZDROJ INFORMACÍ: Město Frýdlant nad Ostravicí; fm.denik.cz (autor Jana Rumianová)